Chorwacja – przewodnik żeglarza włóczęgi

Chorwacja – przewodnik żeglarza włóczęgi

Igor Godlewski

 

43820301456KS

TYTUŁ: Chorwacja – przewodnik żeglarza włóczęgi (nakład wyczerpany)

AUTOR: Igor Godlewski
ISBN: 978-83-60788-04-2

WYDAWCA

Chorwacja, mały kraj na wielkie wakacje – to reklama raju dla żeglarzy, który rzeczywiście nie jest duży, ale leży na przepięknym wybrzeżu nad wspaniałym morzem. Nie dziwi zatem fakt, że autor tej książki od jedenastu lat na swoich jachtach opływa adriatyckie wybrzeże Chorwacji. Ten przewodnik to efekt owych wielokrotnych wypraw – czytelnik otrzymuje więc informacje z pierwszej ręki. Nie ma tu propozycji wymyślonych tras rejsów – to wiarygodny opis akwenów, dzięki któremu każdy może sam zaplanować, gdzie chce popłynąć i co zobaczyć.

Znajdą tu Państwo, obok praktycznych informacji nawigacyjnych, także uwagi i opisy dotyczące miejsc wartych odwiedzenia. W połączeniu z lekturą locji nasz przewodnik pomoże czytelnikom bezpiecznie i przyjemnie żeglować.

Co roku rzesza polskich żeglarzy wyrusza na południe – część po raz pierwszy, inni po raz kolejny „zdobywają Adriatyk”. Dzieje się tak mimo wciąż rosnących cen czarterów, marin, opłat portowych itp. Nie ma się co temu dziwić – chorwackie wybrzeże to raj dla żeglarzy. Nikt, kto chociażby raz zakosztował żeglugi po tym akwenie, kto zacumował w małym porciku na niewielkiej wysepce, kto odwiedził wspaniałe stare miasta – Dubrownik, Trogir, Rovinj, Split czy Šibenik na pewno tego nie zapomni i bez wątpienia będzie chciał tu powrócić po jeszcze większą porcję wrażeń.

Sam od kilku lat staram się przynajmniej tydzień lub dwa spędzić „w Chorwacji na żaglach”, i dodatkowo kilka dni na lądzie.

Nic więc zatem dziwnego, że od dawna nęciła mnie myśl, aby w serii książek poświęconych żeglarstwu „Navigare necesse est” umieścić także przewodnik żeglarski ułatwiający wszystkim, zarówno tym, którzy dopiero planują wyprawę do Chorwacji, jak i tym, którzy już tu pływają, poruszanie się po tych wodach.

Jest wprawdzie kilka pozycji poświęconych żeglowaniu w Chorwacji, w tym dwie absolutnie niezbędne dla bezpiecznego poprowadzenia rejsu, ale odczuwałem brak przewodnika, który nie ograniczałby się do zaproponowania kilku żeglarskich tras, i to na zasadzie „od mariny do mariny”.

Szczęśliwy traf sprawił, że zetknąłem się z Igorem Godlewskim, autorem kilkunastu artykułów w pismach żeglarskich, który od wielu lat na swoich jachtach (a zmienił ich trochę w tym czasie) pływa po chorwackich wodach. Wystarczyło kilka rozmów – w tym część poświęcona oczywiście żeglarskim wspomnieniom – i tak doszliśmy do porozumienia, które rychło zaowocowało tą książką. Zasada była jedna – to ma być przewodnik, a nie locja. Tak też tę książkę należy traktować. Przewodnik oczywiście nieco subiektywny, ale mamy nadzieje w miarę kompletny, nieomijający żadnego z wartych odwiedzenia akwenów.

Uzyskałem też zgodę autora na uzupełnienie jego tekstu uwagami o miejscach mnie z żeglarskich wędrówek znanych, a przez niego pominiętych – stąd się wzięły owe dopiski „od wydawcy”.

O Chorwacji, o jej wybrzeżu, o licznych wyspach i wysepkach, wyspiarskich miasteczkach, zatokach, w których postój na kotwicy zapada na zawsze w pamięć można by zapisać setki stron – nic też dziwnego w tym, że każdy, kto tu żeglował pewnie ma swoje ulubione miejsca i zauważy, że nie zostały one w tym przewodniku opisane. Przyznajemy – nikt nie jest doskonały. Zatem prośba do wszystkich, którzy chcieliby nasz przewodnik uzupełnić i podzielić się swoimi uwagami: piszcie na adres info@charternavigator.pl . Mamy nadzieję, że nasz przewodnik spotka się z zainteresowaniem braci żeglarskiej, co umożliwi jego nową edycję, a wtedy też owe opisy postaramy się w kolejnym wydaniu uwzględnić. (Oczywiście zamieszczając notatkę, od kogo uzyskaliśmy owe informacje).

Na koniec chciałbym tu specjalnie podziękować Bojanowi Bakecie, dyrektorowi Narodowego Ośrodka Informacji Turystycznej Republiki Chorwacji, który wsparł tę publikację. Hvala lijepa, vrlo sam zahvalan.

Michał Zych

 

H2O

„Chorwacja przewodnik żeglarza włóczęgi” to praca pióra Igora Godlewskiego poświęcona swobodnemu żeglarstwu w wydaniu chorwackim. Autor, który przez ponad dziesięć lat prowadził rejsy w tym kraju doskonale zna niemal wszystkie zakątki i swą wiedzą dzieli się na kartach książki. Czytelnik znajdzie tu wiele praktycznych porad związanych z miejscami rzadziej uczęszczanymi, może mniej znanymi, ale z pewnością wartymi odwiedzenia z uwagi na niepowtarzalny ich klimat, położenie czy tylko walory żeglarskie. Niewielka rozmiarami książeczka warta jest posiadania przez wszystkich, którzy myślą, że Chorwację już znają bo pozwoli to na weryfikację ich wiedzy.

Igor Godlewski, „Chorwacja przewodnik żeglarza włóczęgi”, wyd. Przedsięwzięcie Galicja, Kraków 2007 r.